Seminarium Stypendystów CAŚ: Grobowce skalne dostojników Starego Państwa

Po wakacyjnej przerwie Stacja Badawcza CAŚ UW w Kairze ponownie organizuje spotkania z cyklu „Seminarium Stypendystów CAŚ”. Ze względu na sytuację epidemiczną w dalszym ciągu są to wydarzenia dostępne jedynie dla gości Stacji.

Na pierwszym seminarium Aleksandra Jaszczurowska zaprezentowała referat pt. „Grobowce skalne dostojników z czasów Starego Państwa”.

Abstrakt: „Grobowce, naścienne sceny, inskrypcje oraz pozostałości wyposażenia grobowego, które szczęśliwie nie zostało rozkradzione to dla nas największe źródło konieczne do zrozumienia starożytnych egipskich praktyk pogrzebowych – poprzez tradycyjne obrządki, praktyczne wykonanie, sztukę, architekturę oraz pojedyncze aspekty codziennego życia.

Dla starożytnych Egipcjan śmierć nie oznaczała końca, lecz wejście w nowe wcielenie w zaświatach, lecz również pozostanie w krainie żywych. Właśnie dlatego tak wielką wagę przykładano do budowanych grobowców. Była to swego rodzaju inwestycja życia. Każdy szczegół miał znaczenie. Próbowano również na wszelakie sposoby chronić zmarłego przed rabusiami.

Wielu z nas kojarzy pojęcie mastaby jako rodzaj grobowca, który był wybierany przez najpierw przez władców, a później również popularny wśród wysokich dostojników państwowych. Grobowce skalne, kojarzone głównie z Nowym Państwem i tajemniczą Doliną Królów były używane znacznie wcześniej jako alternatywa dla mastab, ale również bardziej preferowane rozwiązanie dla grzebania zmarłych dostojników.
Dzięki dokładniejszej analizie nekropoli memfickiej i stanowiska El-Hawawish, na których grobowce kute w skałach były częstym wyborem dostojników w okresie Starego Państwa, zestawieniu inskrypcji, ściennych malowideł, architektury oraz wyposażenia grobowego autorka stara się odpowiedzieć na pytania: kim byli właściciele grobowców? Dlaczego zdecydowali się na kamienne grobowce, nie mastabę? Co po sobie pozostawili?”

Seminarium odbyło się we wtorek, 21 września 2021 r.

Więcej o Stypendiach CAŚ można przeczytać tutaj.