-
-
Tomomi Fushiya, Old Dongola: Continuity and change from the Medieval period to the 21st century/ دنقلا العجوز: الاستمرارية والتغيرات من فترة العصور الوسطى إلى القرن 21
Warszawa 2021
ISBN: 978-83-953362-3-2 (druk)
ISBN: 978-83-953362-4-9 (online)
Strony: 164
Oprawa miękkaFinansowanie: Projekt DIALOG, „ArcheoCDN. Archeologiczne Centrum Doskonałości Naukowej”, Ministerstwo Edukacji i Nauki RP, Qatar-Sudan Archaeological Project (QSAP), European Research Council (ERC).
Książka ta jest pierwszą publikacją CAŚ UW powstałą w wyniku współpracy pomiędzy archeologami a społecznością lokalną. Została pomyślana jako odpowiedź na wyrażaną przez lokalną ludność potrzebę poznania historii stanowiska archeologicznego, w którego pobliżu mieszkają i którego krajobraz współtworzą.
Stara Dongola jest odkrywana i konserwowana przez polskich archeologów i konserwatorów od ponad 60 lat. Zainicjowany w 2019 roku interdyscyplinarny projekt na tym stanowisku – Stara Dongola: Rozwój, Dziedzictwo, Archeologia – rozszerzył zakres tych badań na okres islamski oraz na żywe dziedzictwo kulturowe tego regionu. Częścią założeń tego projektu jest zaangażowanie w niego społeczności lokalnej, a także zarządzanie dziedzictwem na stanowisku zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.
Krajobraz kulturowy Starej Dongoli jest ciągle żywy i wciąż się zmienia, a ta dwujęzyczna książka (w języku angielskim i arabskim) ma pomóc w budowaniu świadomości znaczenia tego dziedzictwa zarówno wśród Sudańczyków, jak i publiczności międzynarodowej.
Jest to krótkie wprowadzenie do historii tego miejskiego ośrodka, począwszy od założenia miasta jako stolicy średniowiecznego nubijskiego królestwa Makurii w VI wieku n.e. po dziś dzień. Pokazuje, jak dzisiejszy krajobraz kulturowy został ukształtowany przez wpływy kulturowe, ekonomiczne, społeczne i duchowe na przestrzeni wieków. Dziedzictwo chrześcijańskie tego miejsca, odkrywane i konserwowane przez polskie zespoły badawcze od 1964 roku budzi podziw, jednak historia miasta nie skończyła się wraz z upadkiem Królestwa Makurii. Stara Dongola pozostała ważnym ośrodkiem regionalnym i centrum nauczania islamu, była też domem przodków dzisiejszych mieszkańców okolicznych wsi. Stąd silne więzi łączące to miejsce ze współczesnymi społecznościami lokalnymi. Dlatego też połączenie wyników badań archeologicznych oraz wiedzy i codziennych praktyk lokalnych społeczności było kluczowe dla powstania tej książki.
Do pobrania (PDF):
Full Text (PDF)Rozdziały w języku angielskim:
- 1. Title pages (598 KB)
- 2. Acknowledgments (127 KB)
- 3. Introduction (473 KB)
- 4. Old Dongola today (2728 KB)
- 5. The history of Old Dongola (2018 KB)
- 6. Investigating Old Dongola (2790 KB)
- 7. Working together for the heritage at Old Dongola (2790 KB)
- 8. Respecting the heritage place during your visit (196 KB)
- 9. Further reading and online resources (481 KB)
Rozdziały w języku arabskim:
- 1. صفحة عنوان الكتاب (572 KB)
- 2. شكر وتقدير (48 KB)
- 3. مــقـدمــــة (343 KB)
- 4. دنقلا العجوز اليوم (2036 KB)
- 5. تاريخ دنقلا العجوز (1871 KB)
- 6. دراسة دنقلا العجوز (670 KB)
- 7. العمل معاً من أجل تراث دنقلا العجوز (1013 KB)
- 8. احترام المكان التراثي أثناء زيارتك (149 KB)
- 9. قراءات إضافية ومصادر عبر الإنترنت (493 KB)