Zmiana kierownictwa ekspedycji: Tell Arbid i Tell Qaramel

Rada Naukowa Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW pozytywnie zaopiniowała zmiany kierownictwa dwóch ekspedycji CAŚ UW w Syrii: w Tell Arbid i Tell Qaramel.

Odpowiedzialność za projekt w Tell Arbid objęła dr hab. Anna Smogorzewska (Wydział Archeologii UW). Zastąpiła w tej roli prof. Piotra Bielińskiego, który rozpoczął tam wykopaliska w 1996 r. i kierował nimi do 2010 r. Dr hab. Smogorzewska uczestniczyła w projekcie jako archeolog i specjalista od materiału ceramicznego, ze szczególnym uwzględnieniem okresu kultury Niniwa 5. Jest autorką monografii poświęconej wynikom badań na tym stanowisku oraz kilkunastu artykułów na jego temat.

Kierownictwo ekspedycji w Tell Qaramel powierzono dr. Marcinowi Białowarczukowi (Wydział Archeologii UW). Jako wieloletni uczestnik badań kierowanych przez prof. Ryszarda Mazurowskiego jest współautorem raportu z wykopalisk na tym stanowisku w latach 1999-2007. Obserwacje architektoniczne poczynione podczas prac ekspedycji posłużyły mu również za materiał do dysertacji.

Zmiany wiążą się z osiągnięciem przez dotychczasowych kierowników wieku emerytalnego. Badania na obu stanowiskach zostały zawieszone w związku z sytuacją polityczną w Syrii. Ostatnie badania odbyły się tam ponad dekadę temu (Tell Qaramel: 2011, Tell Arbid: 2010), a wznowienie prac terenowych nie jest obecnie możliwe. Dlatego głównym zadaniem kierowników będzie praca nad dokumentacją archiwalną i publikacją wyników dotychczasowych badań.