Seminarium PCMA: Kopalnie szmaragdów w Wadi Sikait (Egipt)

Zapraszamy na kolejne „Seminarium PCMA”, które odbędzie się ponownie w formie zdalnej. Dr Joan Oller Guzmán z Universitat Autònoma de Barcelona przedstawi referat pt.: „Rolling in the deep: last results of the survey and documentation of the emerald mines in Wadi Sikait”. Badania te przeprowadzono we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Abstrakt: W sezonach 2020 i 2021 w ramach projektu Sikait przeprowadzono badania archeologiczne w rejonie Mons Smaragdus (Egipt, Pustynia Wschodnia) znanym w starożytności jako jedyne źródło szmaragdów w Cesarstwie Rzymskim. Ustalenia na podstawie badań wykopaliskowych w Sikait, powierzchniówek na obszarze wydobycia i szczegółowej dokumentacji kilku kopalń, przyniosły przełomowe informacje na temat procesu wydobywania i komercjalizacji berylu w okresie rzymskim. W trakcie seminarium przedstawiony zostanie przegląd najnowszych wyników projektu Sikait i wstępna interpretacja ich znaczenia dla wiedzy o eksploatacji Pustyni Wschodniej w czasach rzymskich.

Dr Joan Oller Guzmán jest adiunktem na Universitat Autònoma de Barcelona. Specjalizuje się w badaniach nad rzymskimi systemami osadniczymi na Półwyspie Iberyjskim i w Egipcie. Od wielu lat związany jest z polsko-amerykańską ekspedycją w Berenike. Prowadził również własne badania w kopalniach szmaragdów w górach Pustyni Wschodniej.

Seminarium odbędzie się we czwartek 20 maja o godz. 14.00 CET na Zoomie. Gospodarzem spotkania będzie dr Mariusz Gwiazda, współkierujący polsko-amerykańskiej ekspedycją w Berenike. Aby otrzymać link do seminarium, prosimy o mail na adres m.gwiazda2(at)uw.edu.pl

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na FB.