Budowle obronne w Górnej Nubii

 • KUP ONLINE

  Wywiad z dr. Mariuszem Drzewieckim
 • Mariusz Drzewiecki, Budowle obronne w Górnej Nubii na podstawie badań archeologicznych i etnologicznych, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, CAŚ UW, 2020

  Warszawa 2020
  doi.org/10.31338/uw.9788323546849
  ISBN 978-83-235-4672-6
  228 stron
  Oprawa miękka

  Od prostych wież mieszkalnych, które służyły jednej rodzinie czy niewielkiej grupie, do dużych założeń obronnych z bastionami i bastejami, strzegących granic imperiów i szlaków handlowych. Od nieinwazyjnych metod badawczych, jak fotografia, analiza zobrazowań satelitarnych czy skaning laserowy, po badania powierzchniowe i wykopaliska archeologiczne.

  Książka ta przybliża fascynujący świat niezwykle zróżnicowanych budowli obronnych wznoszonych przez wiele stuleci w rejonie Górnej Nubii (dzisiejszy północny i centralny Sudan). Można ją też jednak czytać jako swoisty „przewodnik po archeologii”. Prowadzona w swobodnym stylu narracja wciąga czytelnika w codzienność archeologów, pokazuje, w jaki sposób przygotowują się do prowadzenia badań, z jakimi problemami muszą się mierzyć w ich trakcie, stawia też nowe pytania badawcze i zachęca do własnych poszukiwań.

  Mariusz Drzewiecki – archeolog, który już w czasach studenckich zaczął organizować ekspedycje badawcze do Sudanu. Docenił wówczas urok doliny Nilu Środkowego oraz potencjał badawczy tamtejszych budowli obronnych. Dokumentacja wykonana w czasie tych wypraw, w ramach projektu Fortece Sudanu, stała się podstawą jego rozprawy doktorskiej (2013). Badał budowle obronne we wsi Jawgul (2013–2016) oraz w Banganarti (2006– 2017, z niewielkimi przerwami). W latach 2017–2020 kierował projektem „Czy władcy meroiccy byli budowniczymi twierdz? Budowle obronne a zmiany polityczne w Górnej Nubii w okresie upadku Meroe i początkach królestwa Alwy”, pracując w fortach wysuniętych daleko na południe doliny Nilu, w pobliżu Omdurmanu. Od 2019 r. bada pozostałości Soby, stolicy królestwa Alwy na obrzeżach Chartumu.

  Nagrody:

  2021-05 Nagroda Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego

  Pliki do pobrania: