Odznaczenia za wkład w polsko-egipską współpracę w dziedzinie archeologii

W Ambasadzie RP w Kairze odbyła się w niedzielę 25 października uroczystość wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym dla współpracy między Polską a Egiptem w zakresie archeologii i turystyki. Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali J.E. Khaled El-Enany, Minister ds. Turystyki i Starożytności Egiptu oraz J.E. Zahi Hawass, który pełnił tę funkcję w latach poprzednich.

Odznaczenia wręczył J.E. Michał Łabenda, ambasador RP w Egipcie. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele egipskich służb starożytności i środowiska archeologicznego. Nie mogło tam zabraknąć dr hab. Anny Wodzińskiej, która kieruje Stacją Badawczą w Kairze CAŚ UW, a także kierowników polskich ekspedycji pracujących obecnie w Egipcie.

Współpraca pomiędzy Egiptem a Polską w dziedzinie archeologii trwa już ponad 80 lat. Rozpoczął ją prof. Kazimierz Michałowski uczestnicząc w wykopaliskach w Edfu (1937 r.). Po II wojnie światowej, w 1957 r. rozpoczął polskie prace badawcze w Tell Atrib w Delcie Nilu, a wkrótce potem w Aleksandrii i Deir el-Bahari. Od tego czasu polskie ekspedycje pracowały na ponad 30 stanowiskach archeologicznych w Egipcie. Prowadzenie tak wielu projektów było możliwe dzięki powstaniu w Kairze Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW, która od 1959 r. wspiera polskich archeologów, konserwatorów i innych badaczy pracujących nad Nilem. W 2019 r. z okazji jej 60-lecia odbyła się wystawa rocznicowa w Muzeum Egipskim.

W trakcie niedzielnych uroczystości minister El-Enany wspominał dokonania polskich ekspedycji archeologicznych, zwłaszcza te, których wyniki zostały udostępnione do zwiedzania, np. dekorowaną pięknymi mozaikami Willę Ptaków w Aleksandrii i sanktuarium Amona-Re w Deir el-Bahari. Podkreślił też znaczenie Polski jako ważnego partnera dla egipskiej turystyki. Dr Hawass wspominał zaś swoje spotkanie z prof. Michałowskim na początku swej kariery archeologicznej i wrażenie niepodważalnego autorytetu, jakie na nim wywarł ten uczony.

– Wiele pokoleń polskich naukowców, a także studentów, brało i bierze udział w badaniach nad przeszłością tego wyjątkowego kraju. Możemy pracować na terenie Egiptu od 83 lat dzięki współpracy z archeologami egipskimi – mówi dr hab. Anna Wodzińska, która od jesieni tego roku stoi na czele Stacji Badawczej w Kairze CAŚ UW. – Szczególnie należy podkreślić pozytywne nastawienie ministra Khaleda El-Enaniego, a także przyjaźń dr Zahiego Hawassa. Bez ich pomocy nie moglibyśmy prowadzić naszych badań nad cywilizacją starożytnego Egiptu – podkreśla dr hab. Wodzińska.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej to odznaczenie przyznawane przez Prezydenta RP. Nadawane jest cudzoziemcom i obywatelom polskim mieszkającym poza granicami kraju, na znak uznania dla ich działalności wnoszącej wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz we współpracę łączącą Polskę z innym państwami i narodami.