Studia Palmyreńskie 13

• KUP ONLINE
  • Studia Palmyreńskie XIII. Monnaies des fouilles polonaises à Palmyre (2014)

Aleksandra Krzyżanowska, Michał Gawlikowski

978-83-235-1607-1
    Pages:
    142 (B&W and color illustrations)
    Cover:
    Examples of Byzantine and Sasanian coins from Polish Excavations in Palmyra. Original cover design by Marek Puszkarski, update Ewa Czyżewska

• Scientific editor:
      Grzegorz Majcherek
      Substantive volume editor:
      Michał Gawlikowski
      Editor Part I:
      Katarzyna Lach
      Numismatic consultation Part I:
      Janina Wiercińska
      Independent reviewer:
      Steven E. Sidebotham
      Translation:
      Katarzyna Bartkiewicz
      Indices:
      Grzegorz Majcherek
      Technical editorial assistance:

Iwona Zych, Agnieszka Szymczak

• Photographs:
      Palmyra Expedition PCMA Archives; all coins in the first part rephotographed after cleaning by Waldemar Jerke (PCMA); coins in the second part photographed by Waldemar Jerke and Michał Gawlikowski; color images of Byzantine coins Tomasz Szmagier
      Digital processing:
      W. Krzyżanowski, Tomasz Szmagier, Ewa Czyżewska
      DTP:
      Ryszard Rybarzcyk for PCMA
      Publisher:
      Polish Centre of Mediterranean Archaeology, University of Warsaw; University of Warsaw Press

Książka zawiera katalog monet odkrytych w trakcie polskich wykopalisk w Palmyrze prowadzonych w latach 1959–2001 przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Część pierwsza, wydany pośmiertnie manuskrypt Aleksandry Krzyżanowskiej, wieloletniego kustosza Gabinet Monet i Medali Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie, zawiera opis 518 monet greckich, rzymskich i bizantyjskich oraz tabele i wnioski dotyczące cyrkulacji monetarnej w Palmyrze od I do VII wieku n.e. Dołączony jest przedruk opracowania skarbu solidów bizantyjskich z VII wieku pióra Stefana Skowronka, wydanego po raz pierwszy w roku 1962.

Część druga, autorstwa Michała Gawlikowskiego, kierownika badań w Palmyrze, przedstawia katalog skarbu sasanidzkich i arabsko-sasanidzkich dirhemów znalezionego w Palmyrze w roku 2001. Obejmuje on 694 monety możliwe do identyfikacji. Skarb został zgromadzony w czasie perskiej okupacji Bliskiego Wschodu w latach 614–628 i uzupełniony o 32 monety władców i gubernatorów muzułmańskich bite w Iranie i Mezopotamii w ostatnich trzydziestu latach przed reformą monetarną roku 695.

Do pobrania: