Informacja dla współpracowników CAŚ UW przebywających w Egipcie i Etiopii

W związku z najnowszymi wydarzeniami związanymi z epidemią COVID-19, dyrekcja CAŚ UW podjęła następujące kroki odnośnie sytuacji członków misji i współpracowników CAŚ UW pracujących obecnie w Egipcie i Etiopii.

Zgodnie z decyzją rządu, Polska zamknęła granice dla ruchu lotniczego i kolejowego na 10 dni. Wszystkie osoby przybywające z zagranicy muszą poddać się kwarantannie przez 14 dni; lekarz podejmuje decyzję, czy jest to kwarantanna domowa czy szpitalna.

Najlepszym rozwiązaniem jest teraz pozostać tam, gdzie się jest i poczekać, aż ograniczenia lotów zostaną zniesione. Osoby przebywające w Egipcie mogą przyjechać do Kairu, gdzie otrzymają zakwaterowanie w lokalach Stacji Badawczej w Kairze. Do tej pory ani Egipt, ani Etiopia nie ogłosiły stanu wyjątkowego i polski rząd nie ma powodu, aby organizować ewakuację polskich obywateli z tych krajów.

Jednak członkowie misji i inne osoby związane z CAŚ UW, które chcą wrócić do Polski otrzymają pomoc w organizacji podróży. Obecnie istnieją dwa sposoby dotarcia do Polski: podróż lotnicza do Niemiec i przekroczenie niemiecko-polskiej granicy lądowej lub podróż lotnicza do Polski lotem czarterowym z Hurghady lub Szarm el-Szejk. Koszty podróży zostaną pokryte przez CAŚ UW.

Dr Artur Obłuski, p.o. dyrektora CAŚ UW prosi osoby zdecydowane na przyspieszony powrót do Polski, aby skontaktowali się z szefem swojej misji lub bezpośrednio z nim i podali informację o planowanym czasie i miejscu docelowym podróży. Prosimy jednak pamiętać, że rezerwacja lotów czarterowych zostanie otwarta dopiero w poniedziałek*, a loty , zarówno liniowe, jak i czarterowe będą bardzo oblegane, więc istnieje możliwość, że nie uda się zdobyć rezerwacji na lot w żądanym terminie.

* AKTUALIZACJA – w sobotę wieczorem otwarta została rejestracja na loty czarterowe: www.lotdodomu.com Osoby, które z niej skorzystają, prosimy o informację, tak abyśmy mogli na bieżąco monitorować liczbę osób przebywających w Egipcie i Etiopii.