Wykład o badaniach w Tyrze

Zapraszamy na wykład, w trakcie którego dr hab. Francisco J. Núñez zaprezentuje wyniki prac archeologicznych prowadzonych od ponad 20 lat w Tyrze w Libanie. Jest to wykład specjalny towarzyszący konferencji „Polacy na Bliskim Wschodzie” organizowanej wspólnie przez Zakład Archeologii Bliskiego Wschodu Instytutu Archeologii UW oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Francisco J. Núñez specjalizuje się w badaniach nad ceramiką z epoki żelaza i późnego brązu na terenie Lewantu. Współprowadzi badania misji hiszpańskiej w Tyrze, pracował także na wielu innych stanowiskach w Libanie, m.in. w Bejrucie, współpracuje też z misją CAŚ UW w Jiyeh i Chhim.

Od 1997 roku Uniwersytet Pompeu Fabra z Barcelony prowadzi projekt badawczy w Tyrze pod kierunkiem prof. Maríi Eugenii Aubet, we współpracy z libańską Generalną Dyrekcją Starożytności. Badania prowadzone są na dwóch stanowiskach. Główna część projektu koncentruje się na cmentarzysku al-Bass, które było użytkowane od końca X wieku p.n.e. do niemal 6 wieku n.e. Przez ponad 350 lat grzebali tu swych zmarłych feniccy mieszkańcy Tyru. Daje to niepowtarzalną możliwość badań nad fenickimi zwyczajami pogrzebowymi. Wykopaliska na drugim stanowisku prowadzone są w miejscu będącym niegdyś wyspą, gdzie skupiała się miejska zabudowa Tyru – obejmują najwyżej wyniesioną część miasta, tzw. Akropolis. Na stanowisku tym, które było badane w latach 70. XX wieku przez Emira M. Chehaba, odkryto najstarsze warstwy w Tyrze. Tu znaleziono też pozostałości przestrzeni publicznej, która funkcjonowała przez kilkaset lat – od epoki żelaza aż do początku okresu bizantyjskiego.

Wykład odbędzie się w piątek, 24 maja, o godz. 17.30 w Instytucie Archeologii UW, w sali 210.
Wstęp wolny

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na FB

Pobierz informacje o wykładzie