Obrona pracy doktorskiej Roberta Mahlera

Miło nam poinformować, że dnia 17 grudnia 2018 roku w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej naszego wieloletniego pracownika Roberta Mahlera, zakończona jednogłośną decyzją Komisji Doktorskiej o wnioskowaniu do Rady Wydziału o przyjęcie obrony oraz nadanie stopnia doktora.

Praca doktorska dotyczy badań nad populacją Aleksandrii od IX do XII wieku: „Nekropola muzułmańska na Kom el-Dikka w egipskiej Aleksandrii – świadectwo przemian”. Badania te uwzględniły blisko 2000 grobów oraz dane pomiarowe i obserwacje kości ponad 2500 osobników, z czego 710 szkieletów zostało przebadanych przez Autora osobiście. Robert Mahler w swojej dysertacji zaproponował także nowy podział nekropoli na fazy chronologiczne. Wysoko oceniona została również metodyka uznana za nowatorską. Promotorem pracy był dr hab. Karol Piasecki, prof. US.

Recenzentki, przy jednogłośnej przychylności Komisji Doktorskiej, zgłosiły pracę do nadania wyróżnienia, o co do Rady Wydziału będzie wnioskował Przewodniczący Komisji.