Wykład z cyklu PolAr w Kairze: Recent Discoveries at Qubbet el-Hawa

Stacja Badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze ma przyjemność zaprosić na kolejny wykład z cyklu PolAr (Polish Archaeology in the Mediterranean): „Recent Discoveries at Qubbet el-Hawa”, który wygłosi prof. Martin Bommas, dyrektor Museum of Ancient Cultures oraz kierownik Qubbet el-Hawa Research Project na Macquarie University w Sydney (Australia).

Abstrakt:
W 2016 roku Qubbet el-Hawa Research Project (QHRP) rozpoczął prace na stanowisku, które ulokowane jest poniżej górnego tarasu skalnych grobów i nie było nigdy dotąd badane. Początkowo dążono do ustalenia obecności grobów klasy średniej na terenie Asuanu w okresie Starego Państwa, dwa lata później odkryto duże fragmenty infrastruktury dolnej nekropoli. Badania w ramach QHRP dostarczają informacji o założeniu i organizacji nekropoli w okresie Starego Państwa, a także o tym w jaki sposób ludzie zmieniali pustynny krajobraz na zachód od Asuanu aż do Okresu Późnego.

Profesor Martin Bommas jest dyrektorem Muzeum na Macquarie University w Sydney. Studiował egiptologię na Uniwersytetach w Heidelbergu i Lejdzie. W latach 1988–2018 wykładał egiptologię na niemieckich, szwajcarskich, włoskich i brytyjskich uniwersytetach. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim wokół egipskich tekstów religijnych i wierzeń pogrzebowych, bogini Izydy, archeologii Asuanu oraz badań pamięcioznawczych. Od 1989 roku uczestniczy w wykopaliskach na terenie Asuanu, w tym przez 19 lat jako członek Misji Niemieckiej na Elefantynie. W 2015 roku powołał Qubbet el-Hawa Research Project. Jest nagradzanym wykładowcą i archeologiem, został Getty Research Scholar w latach 2016–17.

Wykład: „Recent Discoveries at Qubbet el-Hawa”
Prof. Martin Bommas (Macquarie University, Sydney)
Wtorek, 18 grudnia 2018, godz. 18:00
Stacja Badawcza CAŚ UW w Kairze, ul. Mahalla 11, Heliopolis

Wydarzenie na Facebooku