Akkar

Akkar Survey Project

Akkar Survey Project

Różne typy stanowisk odkryte w ramach badań powierzchniowych: skupiska ceramiki, skupiska narzędzi kamiennych, budowle megalityczne z wczesnego brązu, osady, założenia obronne

Północny Liban
    Prowincja Akkar

• wczesny brąz (3600–2000 p.n.e.)
    • okres rzymski (1–4 wiek n.e.)
    • okres bizantyński (4–7 wiek n.e.)
    • okres Wypraw Krzyżowych (11–13 wiek n.e.)
    • okres otomański (16–20 wiek n.e.)

Domy z absydą i dolmeny z wczesnego brązu oraz towarzyszące im ryty naskalne przedstawiające węże

(badania kontynuowano bez udziału CAŚ UW)

Prospekcja terenowa

Zuzanna Wygnańska

– Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
– Direction Générale des Antiquités

Prowincja Akkar w północnym Libanie to jeden z najważniejszych obszarów łączących Syrię i Mezopotamię z wybrzeżem śródziemnomorskim. Region ten zapewnia zarazem bardzo dogodne warunki naturalne dla osadnictwa i rolnictwa. Do tej pory zbadano głównie nadmorski pas nizinny prowincji, celem projektu CAŚ jest zadokumentowanie śladów osadnictwa w obszarze płaskowyżu. Bardzo mało wiadomo na temat Akkar w epoce brązu. Prowincja ta jest natomiast wspominana w źródłach pisanych późnego okresu epoki brązu jako terytorium rywalizacji między Egiptem i imperium Hetytów. Podczas rekonesansu archeologicznego przeprowadzonego w 2018 roku misja CAŚ zlokalizowała 29 stanowisk, w tym kilkanaście grobów megalitycznych oraz dwie dużych rozmiarów budowle typu „broad room” z apsydą – datowanych na wczesny brąz I (druga połowa IV tys. p.n.e.). Najbardziej sensacyjnym odkryciem było powiązanie tych budowli z głazami zdobionymi rytami z motywem węża sugerującymi kultowe przeznaczenie, być może związane z kultem funeralnym. Ponadto namierzono budowle o charakterze obronnym, kamieniołom, sanktuarium i pozostałości architektury mieszkalnej z okresów od początków naszej ery po XVIII wiek n.e.