Wręczenie nagrody dla wystawy „Dom wieczności wezyra”

W dniu 24 września 2018 roku przedstawiciele CAŚ UW i PMA odebrali nagrodę przyznaną nam w XII edycji konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. Wystawa „Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca” uhonorowana została 1. miejscem w kategorii: najciekawsza wystawa zorganizowana przez większe muzeum. Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbyła się w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Wystawa była eksponowana w Muzeum Archeologicznym w Warszawie od 8 grudnia 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. Powstała przy współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Polsko–Egipskiej Misji Archeologicznej Saqqara. Autorką projektu ekspozycji jest Daria Tarara, a funkcję kuratora pełnił dr hab. Kamil O. Kuraszkiewicz z Wydziału Orientalistycznego UW, który jest także kierownikiem Misji Saqqara.

Statuetkę z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Dyrekcji Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego odebrali: dr Zbigniew E. Szafrański (CAŚ UW) – wieloletni Dyrektor Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze, prof. Karol Myśliwiec (IKŚiO PAN) – wieloletni kierownik misji Centrum w Saqqara, odkrywca grobowca Merefnebefa oraz Dyrekcja Muzeum Archeologicznego w Warszawie – Dyrektor dr Wojciech Brzeziński i Urszula Perlikowska-Puszkarska, zastępca Dyrektora. Termin uroczystości przypadł w trakcie kolejnego sezonu prac Polsko–Egipskiej Misji Archeologicznej Saqqara, tym samym wszyscy członkowie misji przebywali w tym czasie w Egipcie.

Autorem zdjęć jest p. Piotr Augustyniak.