Nagroda dla wystawy „Dom wieczności wezyra”

Rozstrzygnięto XII edycję konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. Wystawa „Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca” uhonorowana została 1. miejscem w kategorii: najciekawsza wystawa zorganizowana przez większe muzeum

Wystawa eksponowana była w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie od 8 grudnia 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. Powstała we współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Polsko–Egipskiej Misji Archeologicznej Saqqara, kierowanej przez dr. hab. Kamila O. Kuraszkiewicza z Wydziału Orientalistycznego UW, który był także kuratorem wystawy.

W przestrzeni muzealnej zaprezentowane zostało jedno z najważniejszych odkryć misji CAŚ UW w Saqqara (Egipt) – grobowiec wezyra Merefnebefa. Kaplicę grobową dostojnika odtworzono w postaci naturalnej wielkości makiety. Towarzyszyła jej ekspozycja przybliżająca znaczenie i kontekst znaleziska, w tym historię polskich badań pod piramidami i egipskie zwyczaje pogrzebowe.

Konkurs, organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, Oddział Mazowiecki w Warszawie, skierowany jest do placówek muzealnych na Mazowszu. Od 12 lat nagradzane są w nim inicjatywy muzealne: nie tylko wystawy, ale także projekty czy wydawnictwa. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 94 zdarzenia muzealne. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Płocku 24 września 2018 r.

Informacja prasowa: 2018-09-04 Warszawa. Nagroda dla wystawy „Dom wieczności wezyra”