Kolejne pięć lat polsko–kuwejckiej współpracy archeologicznej

Kuwejcka National Council for Culture, Arts and Letters zawarła z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego umowę ramową na kolejne pięć lat współpracy w dziedzinie archeologii.

Kuwejcko–polska misja archeologiczna obchodziła w zeszłym roku dziesięciolecie istnienia. Z tej okazji w Muzeum Narodowym w Kuwejcie odbyła się wystawa fotograficzna. Pierwsze prace wykopaliskowe ruszyły w 2007 roku w pustynnym regionie Al-Subiyah północnym Kuwejcie, gdzie badano kamienne grobowce tumulusowe. W ciągu kolejnych lat zakres prac misji, kierowanej od początku przez prof. Piotra Bielińskiego, poszerzał się, o badania pustynnych studni (2008–2012 r.), badania cmentarzysk tumulusowych (2009–2012 r.) oraz wykopaliska na stanowisku Bahra 1, w osadzie z okresu Ubaid (od 2009 r.). Rozpoczęły się też kolejne projekty na wyspie Fajlaka u wybrzeży Kuwejtu, znanej ze swych stanowisk archeologicznych. Były to badania powierzchniowe (2012 r.), wykopaliska na stanowiskach Qusur (2011 i 2013 r.) i Kharaib el-Desht (od 2013 r.), a także badania, w tym podwodne, wybrzeża wyspy.

W ramach podpisanej właśnie umowy kontynuowane będą trwające obecnie projekty wykopaliskowe – prehistoryczna osada Bahra 1 oraz wioska rybacka z okresu późno islamskiego Kharaib el-Desht. Planowane są także kolejne badania powierzchniowe na północy Kuwejtu. Mają one objąć m.in. wybrzeże Zatoki Kuwejckiej. Jest to szczególnie ważne, gdyż budowany jest most przecinający Zatokę. Jego uruchomienie sprawi, że w regionie Al-Subiyah pojawią się nowe inwestycje. Należy więc wcześniej zadokumentować pozostałości archeologiczne w tym regionie.