Odrestaurowana płaskorzeźba Lwa Palmyreńskiego w Muzeum Narodowym w Damaszku

Polski konserwator, Bartosz Markowski, zrekonstruował w Damaszku zniszczoną płaskorzeźbę Lwa Palmyreńskiego. Prace prowadził we współpracy z UNESCO oraz Departamentem Starożytności i Muzeów Syrii.

Lew ze świątyni Allat jest znanym na całym świecie symbolem Palmyry. Ten wyjątkowy zabytek ma szczególne znaczenie dla Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, dlatego na jego wizerunku oparte jest nowe logo instytucji. Został odkryty i zrekonstruowany w 1977 roku przez misję CAŚ UW. Od tego czasu zdobił wejście do muzeum palmyreńskiego, jednak w 2015 roku został zniszczony przez fanatyków z tzw. Państwa Islamskiego. W 2015 roku inwentaryzację zniszczeń w palmyreńskim muzeum przeprowadzili współpracujący z CAŚ UW archeolodzy i konserwatorzy pod kierunkiem Bartosza Markowskiego.

W marcu 2016 roku, po przejęciu miasta przez syryjskie siły rządowe, płaskorzeźba została przewieziona do Damaszku w celu jej zabezpieczenia i odrestaurowania. Zadanie to powierzono ponownie Bartoszowi Markowskiemu. Odrestaurowany Lew Palmyreński został uroczyście odsłonięty 1 października w Muzeum Narodowym w Damaszku. Dyrektor Departamentu Starożytności i Muzeów Syrii MahmoudHammoud zapowiedział, że być może w przyszłości powróci on znów do Palmyry.

Czytaj więcej:

Lew palmyreński nowym logo Centrum

Nasi specjaliści ponownie pracowali w Palmyrze
Konferencja prasowa na temat Palmyry
Specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW odwiedzili Palmyrę