Spotkanie i promocja książki: „Twarze Nubii — Stefanowi”

Stefan Jakobielski, obchodzący w tym roku 80. urodziny epigrafik i archeolog, jeden z pionierów nubiologii miał swój znaczący udział w odkrywaniu katedry podczas akcji UNESCO ratowania zabytków Nubii w latach 60tych ubiegłego wieku. Nadzorował też zdejmowanie tych malowideł ze ścian budowli, która wkrótce miała zostać zalana wodami powstającego jeziora Nassera. Jako prawa ręka prof. Kazimierza Michałowskiego, organizował ich przewóz do Chartumu i do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie utworzono Galerię Sztuki Faras. Później prowadził projekt wykopaliskowy w Starej Dongoli w Sudanie i wieloletnią karierę naukową, w której poświęcił się przede wszystkim dziejom i sztuce starożytnej Nubii w okresie istnienia chrześcijańskich królestw Makurii i Nobadii.

W ostatnich latach współpracował z CAŚ UW jako autor pełnego katalogu ściennych malowideł z Katedry w Faras. Jest głównym autorem i redaktorem tomu: „Pachoras (Faras). The wall paintings from the Cathedrals of Aetios, Paulos and Petros”. W tym dziele Stefana Jakobielskiego wspomagały współautorki katalogu Małgorzata Martens-Czarnecka, Bożena Mierzejewska, Bożena Rostkowska i Magdalena Łaptaś. W analizie ikonograficznej znaczną rolę odegrały świetne oko i talenty ilustratorskie Marty Momot. Z wielką pieczołowitością przygotowano teksty opisów poszczególnych malowideł, zwracając uwagę na kompozycję przedstawień oraz opisując z wielką dokładnością szaty, akcesoria i atrybuty oraz ornamentykę i kolorystykę.
Twarze Nubii – Stefanowi:

Uroczyste spotkanie ze Stefanem Jakobielskim połączone z prezentacją książki „Pachoras (Faras). Wall paintings from the cathedrals of Aetios, Paulos and Petros” odbędzie we środę 14 czerwca 2017 r., w godz. 18.00–20.00 w Café Lorentz na dziedzińcu Muzeum Narodowego im. Stanisława Lorentza w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3.

W związku z tematyką prezentowanej książki, Muzeum Narodowe udostępnia możliwość bezpłatnego zwiedzania Galerii Faras przed spotkaniem – bilet do odbioru w kasie biletowej Muzeum na hasło „Faras”.

“Pachoras (Faras). The wall paintings from the Cathedrals of Aetios, Paulos and Petros” przygotowane zostało przez dział wydawniczy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, we współpracy z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN i Muzeum Narodowym w Warszawie. Tom ukaże się nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.