Rozstrzygnięto konkurs na stypendium IFAO i CAŚ UW w Kairze

Stypendium post-doktorskie w Kairze prowadzone wspólnie przez Institut français d’archéologie orientale (IFAO) i Stację Badawczą w Kairze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW zostało przyznane dr Mennet-Allah el-Dorry.

Dr el-Dorry specjalizuje się w analizach archeobotanicznych i zagadnieniach związanych z dietą, w szczególności produkcją i spożyciem wina w klasztorach egipskich. Ma doświadczenie w organizacji konferencji i warsztatów (np. International Workshop on African Archaeobotany, Kair, 2009, konferencje koptologiczne w Stevenage, 2013 i 2015).
W ramach stypendium dr el-Dorry zorganizuje międzynarodową konferencję: Feeding Civilization: Approaches to Studying Food and Drink in Egypt and Sudan. Konferencja ma być interdyscyplinarna i przedstawiać zagadnienia związane z dietą na przestrzeni wielu okresów historycznych z punktu widzenia wielu rodzajów źródeł: tekstów, znalezisk archeologicznych, archeobotanicznych, archeozoologicznych i ikonografii.

Po konferencji, która odbędzie się w Kairze późną wiosną 2018 roku, dr el-Dorry powierzone zostanie zadanie przygotowania manuskryptów do publikacji pokonferencyjnej. Zostaną one przedstawione komitetowi redakcyjnemu złożonemu ze specjalistów z Ifpo i CAŚ UW.

W skład komitetu przyznającego stypendium wchodzili  D. Laurent Bavay, dyrektor Institut français d’archéologie orientale, dr hab. Tomasz Waliszewski, dyrektor CAŚ UW oraz dr Artur Obłuski  dyrektor Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze. Wspólne stypendium Ifpo i CAŚ UW oraz współorganizacja konferencji w Kairze przypadają w 80 rocznicę  polsko-francuskiej współpracy archeologicznej na terenie Egiptu.