Dr Wojciech Kołątaj uhonorowany prestiżową nagrodą konserwatorską

Dr Wojciech Kołątaj, wieloletni pracownik Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze, zostanie uhonorowany nagrodą Generalnego Konserwatora Zabytków i PKN ICOMOS im. Profesora Jana Zachwatowicza „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań i ochrony zabytków”.

Wojciech Kołataj całą swoją karierę zawodową związał z ratowaniem dziedzictwa przeszłości. Przez wiele lat pełnił funkcję głównego architekta Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze (poprzedzającej powstanie Centrum Archeologii w Warszawie), nadzorując prace dokumentacyjne w wielu ekspedycjach badawczych. Uczestniczył w bezprecedensowej międzynarodowej akcji UNESCO, mającej na celu ocalenie zabytków architektury starożytnej Nubii na terenie Egiptu i Sudanu. Kierował pracami archeologicznymi i konserwatorskimi w Palmyrze (Syria), w Nea Paphos (Cypr) dokumentował pałac namiestnika rzymskiego oraz mozaiki, ostatnio zaś w Starej Dongoli w Sudanie przygotował projekt konserwacji i rewitalizacji średniowiecznego meczetu.

Dr Kołątaj brał też udział, a często nawet kierował badaniami prowadzonymi przez inne instytucje np. American Research Center, Smithsonian Institute, czy wreszcie Service des Antiquités w świątyniach czasów faraonów oraz bizantyńskich klasztorach na terenie egipskiej Nubii. Rezultatem tych prac była dokumentacja zabytków na stanowiskach, które bezpowrotnie zniknęły pod wodą powstającego wówczas Jeziora Nassera.

Jego największym sukcesem jako architekta jest stanowisko Kom el-Dikka w Aleksandrii. Przez wiele lat był tam kierownikiem misji archeologiczno-konserwatorskiej CAŚ UW. Dzięki jego pracy możemy tam dziś podziwiać monumentalny gmach term cesarskich, czy zrekonstruowany teatr antyczny. To jedyne takie obiekty w Egipcie. Należy do nich także „Willa z Ptakami”, czyli pawilon, zaprojektowany przez dr. Kołątaja, w którym eksponowane są mozaiki rzymskie, w ich oryginalnym kontekście archeologicznym.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 6 grudnia 2016 r. o godz. 10.30 w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.

fot. Archiwum PCMA