Nagrody dla misji Centrum w konkursie Luxor Times Magazine

Luxor Times Magazine, czasopismo prezentujące wiadomości o znaczeniu historycznym, kulturalnym i turystycznym z Luksoru i z całego Egiptu, konkurs na najważniejsze wydarzenia związane z badaniami archeologicznymi i pracami konserwatorskimi w Egipcie we 2015 roku. Nagrody otrzymały dwa polskie projekty, oba prowadzone przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas ceremonii, która odbyła się w Muzeum Mumifikacji w Luksorze 20 lutego 2016 roku nagrody wręczył Minister Starożytności Egiptu Dr Mamdouh El-Damaty.

W pierwszej edycji Luxor Times Egyptological Awards za rok 2015 redaktorzy wyróżnili projekty, na które najchętniej głosowali czytelnicy pisma i jego internetowego wydania. W kategorii najważniejszych odkryć 2015 r. nagrodę otrzymała misja Centrum oraz University of Delaware w Stanach Zjednoczonych, kierowana przez Iwonę Zych oraz Prof. Stevena Sidebothama, odkrywająca od 2008 roku ptolemejsko-rzymski port w Berenike nad Morzem Czerwonym. Odkryciem 2015 roku były fragmenty steli faraońskich, dzięki którym można szukać początków stanowiska o wiele wcześniej niż do tej pory przypuszczano, bo w okresie wielkich wypraw faraonów Średniego Państwa na południe kontynentu. Drugim tegorocznym odkryciem były podziemne instalacje, prawdopodobnie służące do gromadzenia wody dla garnizonu żołnierzy historycznego założyciela portu, króla Ptolemeusza II z pierwszej połowy III w. p.n.e.

W kategorii projektów konserwatorskich nagrodzono projekt prowadzony przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari. Misją kieruje dr Zbigniew E. Szafrański. Polacy odbudowali tu i odrestaurowali bogato zdobione malowanymi reliefami pomieszczenia Górnego Tarasu tej imponującej świątyni wpisanej na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO i wciąż pracują nad udostępnieniem kolejnych części kompleksu dla zwiedzających. W lutym 2015 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego. Wynikiem prac polskich egiptologów, archeologów, architektów i konserwatorów jest też odkrycie i odtworzenie wyglądu świątyni bratanka królowej, kolejnego wielkiego faraona XVIII dynastii, Totmesa III, tuż obok sanktuarium królowej. W wyniku pracy polskich specjalistów odradza się powoli obraz świątyni, którą już w starożytności zmiotło z powierzchni trzęsienie ziemi.

fot. S. Buławka