Seminarium „’Imperial’ Berenike and its Antecedents on the Red Sea Coast” w Stacji w Kairze

Mamy przyjemność poinformować, że Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW wraz z Ministerstwem Starożytności Egiptu oraz Berenike Project organizują w Kairze, w dniu 23 marca 2016 seminarium pt.  „’Imperial’ Berenike and its Antecedents on the Red Sea Coast”. Seminarium uroczyście otworzy Minister Starożytności Egiptu Dr Mamdouh El-Damaty.

Seminarium dotyczyć będzie między innymi najnowszych wyników badań w Berenike, które wskazują na dużo wcześniejsze niż myślano dotychczas funkcjonowanie tego rzymskiego portu. Nowe ustalenia każą na nowo spojrzeć na przeszłość nie tylko samej Berenike, ale także regionu Morza Czerwonego.

Seminarium będzie zatem doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między wieloma misjami i naukowcami pracującymi w regionie. Dotyczy to nie tylko misji pracujących w Egipcie, ale i na wschodnim wybrzeżu Morza Czerwonego. Współpraca Berenike Project i misji Centrum działającej w Aynuna (Arabia Saudyjska) pod kierownictwem prof. M. Gawlikowskiego to okazja do połączenia obu brzegów Morza Czerwonego. Oba projekty od 2015 realizowane są w ramach grantów NCN:
– Prof. Michał Gawlikowski: „Infrastruktura handlu międzynarodowego w basenie Morza Czerwonego w okresie rzymskim” (Harmonia 6, UMO-2014/14/M/HS3/00795)
– Mgr Iwona Zych: „Wierzenia i praktyki religijne w „Ziemi Czerwonej”: zespoły budowli sakralnych i obiekty kultowe z miasta portowego Berenike jako odzwierciedlenie religijności mieszkańców egipskiego wybrzeża Morza Czerwonego i Pustyni Wschodniej w okresie od III w. p.n.e. po wczesny VI w n.e.” (Preludium 7, UMO-2014/13/N/HS3/04400)
– Mgr Marek Woźniak: „Charakter i funkcjonowanie hellenistycznego Berenike ośrodka portowego nad Morzem Czerwonym, oraz jego ewolucja od bazy wojskowej do międzynarodowego emporium” (Preludium 9, UMO-2015/17/N/HS3/00163)