Konferencja naukowa „Nea Pafos. 50 lat polskich wykopalisk 1965-2015”

Z okazji pięćdziesięciolecia polskich badań archeologicznych w Nea Pafos na Cyprze Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową „Nea Pafos. 50 lat polskich wykopalisk 1965–2015”.

Kilkanaście wykładów podzielonych na cztery główne sesje poświęconych będzie prezentacji rezultatów prac specjalistów działających w ramach misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz misji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podsumowane zostaną w nich badania nad architekturą rezydencjonalną miasta w okresie hellenistycznym i rzymskim, wyniki prac ceramologicznych, numizmatycznych i konserwatorskich.

Konferencja odbędzie się w sobotę, 21 listopada 2015 w Pałacu Staszica w Warszawie, ul. Nowy Świat 72, (w sali nr 022 na parterze) o godz. 10:00.

Zobacz Program konferencji

Polscy archeolodzy na Cyprze
Polskie wykopaliska w Nea Pafos na Cyprze, w starożytnej stolicy wyspy wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rozpoczął w 1965 roku prof. Kazimierz Michałowski. Nieprzerwanie od pół wieku kontynuuje te badania misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN (dawniej Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN), Instytutu Archeologii UW, Instytutu Archeologii UJ i Politechniki Wrocławskiej. W roku 2011 wykopaliska w rejonie rzymskiego i najpewniej także hellenistycznego placu targowego Pafos rozpoczęła ekspedycja „Paphos Agora Project” z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Badania Polaków na Cyprze wydobyły na światło dzienne luksusowe rezydencje ze wspaniałymi dziełami sztuki — rzeźbami, mozaikami, malowidłami ściennymi. Znajdujące się na badanym przez Polaków obszarze budynki spełniające obok mieszkalnych także funkcje administracyjne były używane w sumie na przestrzeni całego tysiąclecia, od 4 wieku p.n.e. do 7 wieku n.e.  Wyniki badań na Agorze potwierdzają działanie tego centrum życia miejskiego już w okresie hellenistycznym i wskazują na istnienie świątyni na środku placu.

Wystawa okolicznościowa dostępna do końca listopada 2015
Pięćdziesięciolecie polskich badań w Nea Pafos uhonorowano wystawą w Muzeum Cypryjskim w Nikozji. Organizatorami wystawy są Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Departament Starożytności Republiki Cypryjskiej. Na ekspozycji zaprezentowano blisko 250 zabytków odkrytych podczas polskich wykopalisk. Wystawę można oglądać do 30 listopada 2015. Później ekspozycja ma zostać przeniesiona na stałe do muzeum w Pafos.

Czytaj więcej o wystawie.
Z tej okazji została wydana broszura dostępna również on-line na naszej stronie.
Oraz folder wystawowy.