Sesje archeologiczne na 19. Międzynarodowej Konferencji Etiopistycznej

W dniach 24–28 sierpnia 2015 roku w Warszawie odbędzie się 19. Międzynarodowa Konferencja Etiopistyczna "Ethiopia – różnorodność i kontakty w czasie i przestrzeni". Jej organizatorami są Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne,  Katedra Języków i Kultur Afryki UW oraz Muzeum Narodowe w Warszawie, przy współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Tradycja konferencji etiopistycznych sięga lat pięćdziesiątych XX wieku. Są one najważniejszym forum, na którym naukowcy z całego świata zajmujący się Etiopią prezentują swoje najnowsze odkrycia i wymieniają poglądy. W Konferencji udział weźmie około 350 uczestników reprezentujących uniwersytety z 29 krajów. Uczestnicy będą mieli do wyboru ponad 60 sesji tematycznych, warsztatów i debat, podczas których zostanie zaprezentowany cały przekrój współczesnych badań społecznych i humanistycznych nad dziejami i kulturami Etiopii.

Będzie wśród nich również sesja poświęcona polskim badaniom archeologicznym w Dolinie Nilu i nad Morzem Czerwonym. Zaplanowane referaty nie tylko akcentują obecność Polaków w badaniach archeologicznych Afryki, ale i pokazują punkty wspólne w badaniach kultur z doliny Nilu i na południe od źródeł tej rzeki. Etiopia to potencjalny kierunek rozwoju prowadzonych przez misje Centrum badań, np. nad kulturą średniowiecznej Nubii, czy też nad handlem międzynarodowym z Indiami, m.in. przez port Berenike nad Morzem Czerwonym.

Od kilku lat Centrum stara się nawiązywać nowe kontakty ze środowiskami naukowymi i rozszerzać kierunki badawcze na nowe kraje i rejony mieszczące się w szeroko pojętej sferze zainteresowań uczonych związanych z Centrum. Dzięki temu na przestrzeni ostatnich kilku lat misje archeologiczne Centrum rozpoczęły prace na Półwyspie Arabskim – w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej, a także na Kaukazie – w Gruzji i Armenii.

Choć misje archeologiczne Centrum nie pracowały do tej pory w Etiopii, w pierwszych dekadach swojego istnienia, jeszcze jako Stacja badawcza w Kairze, nasza placówka miała dobre kontakty z członkami Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Gościła też specjalistów z UW z rożnych dziedzin związanych z Afryką, prezentowała wyniki własnych badań na łamach takich czasopism, jak Africana Bulletin, oraz zapewniali bazę dla etiopistów specjalizujących się w tematyce wczesnego chrześcijaństwa.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na jej stronie internetowej: http://ices19.uw.edu.pl/

Konferencji towarzyszyć będzie szereg imprez: wystawa malarstwa polsko-etiopskiego małżeństwa artystów Barbary i Worku Goshu w Domu Artysty Plastyka, wystawa etiopskiej sztuki i przedmiotów codziennego użytku w Muzeum Narodowym w Warszawie, projekcje filmów i koncerty.

19th International Conference of Ethiopian Studies “Ethiopia — Diversity and Interconnections through Space and Time”, Warszawa, 24–28 sierpnia 2015

Miejsca:
Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 24/26
Stara Biblioteka Uniwersytecka
Wydział Orientalistyczny
Wydział Historyczny
Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3

Sesja XVIII: Polish archaeological research in the Nile Valley, 25 sierpnia, 9:00–12:30, Stary BUW, sala 107

Prof. Włodzimierz Godlewski: The Makurian Church and its sacral architecture
Prof. Kamil O. Kuraszkiewicz: Pharaohs, Ethiopia and the Polish cause?
Dr. Magdalena Łaptaś: Between Egypt and Ethiopia. The Nubian Apostolic Tradition
Joanna K. Rądkowska, Marek Woźniak: Berenike ad Aegyptum: a Harbor between the Mediterranean and East Africa