Ormianie poznają odkrycia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

W Armenii otwarto wystawę prezentującą wyniki polskich badań archeologicznych. W muzeum archeologicznym w Metsamorze znalazła się ekspozycja „Polska Archeologia. Badania Uniwersytetu Warszawskiego”.

Przybliża ona działalność Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Instytutu Archeologii UW oraz Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW. Otwarcia wystawy dokonał prof. Mariusz Ziółkowski razem z wiceminister kultury Republiki Armenii, panią Arev Samuelyan. Zwiedzający wystawę mogą zapoznać się z wynikami badań Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej w Egipcie, Sudanie, Syrii, Iraku i Kuwejcie.
Goście odwiedzili także teren wykopalisk w Metsamor, gdzie zakończyła właśnie prace armeńsko–polska misja archeologiczna. Jest to drugi sezon wykopaliskowy ekspedycji IA UW i CAŚ UW kierowanej przez dr Krzysztofa Jakubiaka oraz prof. Ashota Piliposyana.

dr Krzysztof Jakubiak i Artavazd Zaqyan przedstawili wstępne wyniki tegorocznych prac odbywających się w dolnym mieście przy twierdzy Metsamor.

Metsamor to jedno z najważniejszych stanowiska archeologicznych badanych w Armenii. Znajdująca się tam twierdza i otaczające ją miasto to obecnie rezerwat archeologiczny, gdzie prowadzone są prace wykopaliskowe.

O rezultatach poprzedniej kampanii polskich archeologów można przeczytać tutaj: www.naukawpolsce.pap.pl