Warsztat: „Early Medieval Pottery in Egypt”

W Kairze w dniach 24 i 25 września 2014 odbył się warsztat zorganizowany wspólnie przez Niemiecki Instytut Archeologiczny (DAI) oraz Francuski Instytut Archeologii Orientalnej (IFAO), poświęcony porównaniu indywidualnych podejść do kwestii badania kulturowych przemian w Egipcie okresu późnego antyku i wczesnego średniowiecza.

W drugim dniu spotkania dokonano przeglądu wiedzy na temat wczesnośredniowiecznej ceramiki w Egipcie, produkowanej na miejscu jak również importowanej do Egiptu. Naqlun, stanowisko monastyczne w oazie Fayum kopane przez misję Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, prezentowane było przez kierownika misji prof. Włodzimierza Godlewskiego oraz ceramologa misji Katarzynę Danys-Lasek.

W spotkaniu wzięły udział również ceramolog Anna Południkiewicz z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, współpracująca z misjami IFAO w Tebtynis w oazie Fayum oraz w Bawit, oraz ceramolog Julia Górecka pracująca dla misji IFAO w Tebtynis, współpracująca również z polskimi projektami w Egipcie.

Dr Grzegorz Majcherek reprezentujący polskie wykopaliska Centrum Archeologii w Aleksandrii nie mógł wziąć udziału w spotkaniu.
Roland Pierre Gayraud przedstawił prace IFAO na średniowiecznym Fustacie w Kairze w wykładzie poświęconym pamięci niedawno zmarłego George T. Scanlona.