Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Mariusza Dybicha

Pracownik Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
10 grudnia 2013 w Kairze z rąk Jego Ekscelencji Ambasadora RP w Egipcie Piotra Puchty, Mariusz Dybich odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, nadany mu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Odznaczenie zostało przyznane w uznaniu wybitnych osiągnięć Mariusza Dybicha na polu wspierania i podtrzymywania więzi ze społecznością chrześcijańską w Egipcie oraz za działalność społeczną w środowisku Koptów zamieszkujących Górę Mukattam, czyli tzw. dzielnicę śmieciarzy w Kairze.
Mario, jak nazywają go przyjaciele i mieszkańcy Mukattamu, od dwudziestu lat swoim sercem, energią i kreatywnością wspiera miejscową społeczność. Jego dziełem są, między innymi, wielkie płaskorzeźby dekorujące ogromne groty sanktuarium schowanego za śmieciami, które dzięki temu stało się sławne i licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata. Zasadził i opiekuje się też ponad setką drzew. Urządził coś w rodzaju zalążka muzeum, co wiąże się z jego drugą życiową ścieżką, mianowicie wieloletnią pracą w Stacji Badawczej w Kairze, oddziale Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Mariusz Dybich swymi umiejętnościami wspiera działania misji archeologiczno-konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari oraz prace archeologiczne w Sakkarze, jak również bieżącą działalność Stacji w Kairze.
W Kairze Mario mieszka z żoną Moną, Egipcjanką, koptyjką, i z dwójką dzieci.
Robert Wieczorek OFMCap, Koptowie. Staliśmy się śmieciem tego świata, Kraków: Serafin

Zdjęcia dzięki uprzejmości: P. Bartosiewicz, K. Bartoś, A. Jurgielewicz, D. Nastarowicz, J. Ordutowski, R. Ryndziewicz, Z.E. Szafrański,

Centrum Archeologii dziękuje p. D. Nastarowicz i p. P. Bartosiewicz za udostępnienie zdjęć  z Egiptu. Jednocześnie przepraszamy za poprzedni, niewłaściwy sposób opublikowania zdjęć.