Piknik naukowy Polskiego Radia 2008

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej po raz kolejny wzięło udział w dwunastej w tym roku edycji Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Hasłem przewodnim imprezy był w tym roku „język nauki”. Odpowiedzieliśmy na ten pomysł niestandardowo, prezentując zagadnienie języka nauki starożytnej a dokładnie ― nauki starożytnych rzemiosł. Sięgnęliśmy do historii i archeologii a także do najnowszych odkryć Centrum, aby udostępnić szerszej publiczności wiedzę na temat działalności naszej instytucji.

Dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy quiz archeologiczny. Zwiedzenie naszego piknikowego stanowiska, obejrzenie prezentacji i wysłuchanie krótkich wykładów ułatwiało udzielenie poprawnych odpowiedzi i zdobycie nagrody książkowej ― tzw. Złotej Księgi, czyli zbioru esejów podsumowujących osiągnięcia polskiej archeologii śródziemnomorskiej na pewnym etapie. Dzieci ― i dorośli ― mogli wykonać własną glinianą pieczątką cylindryczną albo narysować postać Egipcjanina zgodnie z zasadami kanonu sztuki egipskiej.

Zainteresowanie zwiedzających przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Nie było by jednak sukcesu, gdyby nie pełna zaangażowania pomoc naszych kolegów: Jagi Iwaszczuk, Maćka Makowskiego, Grzegorza Ochały, Joanny Rądkowskiej ― doktorantów z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN; Marty Mierzejewskiej i Moniki Więch ― studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego; Uli Wicenciak ― stypendystki Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW; oraz Adama Jeglińskiego, Roberta Mahlera, Marty Momot, Agnieszki Pieńkowskiej, Zuzy Wygnańskiej ― pracowników Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Plakaty na piknik są dziełem Łukasza Rutkowskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW; autorką wszystkich prezentowanych tu zdjęć jest Joanna Rądkowska.

Wszystkim należą się wielkie podziękowania za wspaniałą współpracę i poświęcenie czasu.Stoisko Centrum ― akcja piknikowa w toku: Marta Momot i Marta Mierzejewska doradzają jak zrobić najprawdziwszą pieczęć mezopotamską, a Ula Wicenciak wykłada prawidła kanonu sztuki egipskiej.

Goście przy plakacie pokazującym zasięg wykopalisk Centrum ― naszym cicerone był tu Grzegorz Ochała. Po wysłuchaniu teorii można było samemu oddać się twórczości według zasad kanonu sztuki egipskiej. Przed namiotem Grzegorz Ochała podpowiadał, w jakich regionach Bliskiego Wschodu kopiemy (jedno z pytań konkursowych). Można też było zajrzeć do wyłożonych publikacji Centrum… Przy tym plakacie dzieła Łukasza Rutkowskiego można było się dowiedzieć jak, gdzie i po co wytwarzano pieczątki cylindryczne. Zachęciło to wielu do stworzenia własnej pieczęci.Warsztat pieczątek cylindrycznych. Dzieci i dorośli z równym zacięciem i entuzjazmem tworzyli swoje własne niepowtarzalne pieczątki.Pytaniom odwiedzających o nasze wykopaliska nie było końca ― grupa ekspertów Maciek Makowski, Marta Mierzejewska i Zuza Wygnańska w ferworze dyskusji. Spotkaniu patronuje Afrodyta z Pafos (w czerwcu w Galerii UW w Pałacu Kazimierzowskim trwała wystawa „W mieście Afrodyty”, prezentująca 40 lat polskich badań archeologicznych w tym mieście na Cyprze).

Przez cały dzień można było pytać o wykopaliska prowadzone przez Centrum. Tu Jaga Iwaszczuk i Robert Mahler w gotowości do udzielania odpowiedzi. Piknikowi goście próbowali sił w konkurencji rysunkowej pod czujnym okiem Uli Wicenciak, która sprawdzała, czy dzieła trzymają się reguł kanonu. Najmłodsi goście naszego stanowiska podczas konkurencji rysunkowej.Przy rozwiązywaniu quizu dla dorosłych i młodzieży nie mogło być przekrętów. Stawką była „Złota Księga”… Wykonanie pieczęci wymagało wielkiego skupienia… Dla organizatorów to chwila relaksu, a wszystko pod koleżeńskim patronatem studentów Akademii Aleksandryjskiej (spóźnionych o kilkaset lat).